Chirurgia stomatologiczna

Usunięcie korzenia zęba -chirurgia stomatologiczna
Usuwanie korzenia zęba
2 czerwca 2019
Ortodonta - aparat ortodontyczny Toruń cena - Ortodoncja
Wizyta u ortodonty
13 lipca 2019
Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia przewlekłych stanów zapalnych i wyrywania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić na skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W skomplikowanych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umiejcawiane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość nadawania im dobranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się przeważnie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj dotyczy kłów. Kiedy ząb, w trakcie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są wynikiem rozmaitych powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków bębowych, poprzez wszczepienie implantów . Takie działanie ma wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, po to by poprawić estetykę twarzy. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszystkich nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Komentarze są wyłączone.