Zabiegi stomatologiczne Toruń

Sterowana regeneracja kości szczęki - Chirurgia szczękowa Toruń
Sterowana regeneracja kości – Kiedy jest niezbędna ?
8 sierpnia 2019
Stomatolog leczenie na raty kredy na implanty
Dentysta na kredyt
24 września 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, uwypuklenia na dziąśle i czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie zimnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Często jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeśli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy istnieje podejrzenie, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym wieku kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z czasem i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie ma powodu do obaw. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny doskonale zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie prawidłowości w żuchwie i jest w pełni przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale także wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w resztę uzębienia. Ponadto implantem zębowym można zastąpić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie tak samo, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu implantacji.

Jak przebiega zabieg implantacji.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ponieważ każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant stomatologiczny składa się z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki lub innego materiału, który odzwierciedla kolorem i kształtem ząb naturalny.

Umów się na wizytę już teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia większej części korony zęba, by uprościć zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu kolejnych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci najczęściej decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Ponadto chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z doskonałym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła ponad normę przysłoniły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby podczas uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, a nie różowe dziąsła. Jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, by je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest użycie piły by je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, jednak dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba przez najbliższe dwie godziny trzeba wstrzymać się od jedzenia i aplikować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych oraz groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z powikłaniami. Na wstępie należy odkryć zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, na przykład uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg najczęściej dotyczy dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te wady są wyłapywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zraża dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia pozwala nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej stosuje się go w szczególnych przypadkach. Zawsze najpierw są podjęte wszelkie czynności służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a jednak zabieg odbywa się bezboleśnie. Następnie odrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach nakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Ortodonta Toruń

Komentarze są wyłączone.